DZ23C5V6-G3-08
Part No
DZ23C5V6-G3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V