AZ23B8V2-E3-18
Part No
AZ23B8V2-E3-18
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 6 V
Impedance (Max) (Zzt) :
7 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power - Max :
300 mW
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V