BZB984-C9V1,115
Part No
BZB984-C9V1,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
NOW NEXPERIA BZB984-C9V1 - ZENER
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Configuration :
1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 6 V
Impedance (Max) (Zzt) :
6 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
SOT-663
Power - Max :
265 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-663
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1 V