AZ23C5V6-SN-G3-08
Part No
AZ23C5V6-SN-G3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER DL 5.6V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
300 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V