BZX55C4V7-TAP
Part No
BZX55C4V7-TAP
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
60 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-35 (DO-204AH)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7 V