BZX55B5V1-TAP
Part No
BZX55B5V1-TAP
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
60 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-35 (DO-204AH)
Tolerance :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1 V