BZX85C56
Part No
BZX85C56
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 56V 1W DO204AL
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 39 V
Impedance (Max) (Zzt) :
120 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±7%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56 V