BZX8850S-C2V2YL
Part No
BZX8850S-C2V2YL
Manufacturer
Nexperia
Description
BZX8850S-C2V2/SOD882BD/XSON2
Manufacturer :
Nexperia
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
100 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-882
Power - Max :
365 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DFN1006BD-2
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
2.2 V