SMAZ16-TP
Part No
SMAZ16-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 16V 1W DO214AC
Stock
443
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 12.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1 W
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMAJ)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16 V