PDZ6.2BGWX
Part No
PDZ6.2BGWX
Manufacturer
Nexperia
Description
DIODE ZENER 6.2V 365MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 3 V
Impedance (Max) (Zzt) :
50 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-123
Power - Max :
365 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-123
Tolerance :
±2.18%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2 V