BZG03C11-HM3-08
Part No
BZG03C11-HM3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 11V 1.25W DO214AC
Stock
90
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4 µA @ 8.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
7 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1.25 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Tolerance :
±5.45%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 500 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11 V