SZ217V5.T
Part No
SZ217V5.T
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW DIE
Stock
100
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 6 V
Impedance (Max) (Zzt) :
6 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Die
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Die
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5 V