PTV15B-M3/84A
Part No
PTV15B-M3/84A
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 15.6V 600MW DO220AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 11 V
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-220AA
Power - Max :
600 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-220AA (SMP)
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15.6 V