BZX85C12-T50R
Part No
BZX85C12-T50R
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL
Manufacturer :
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 8.4 V
Impedance (Max) (Zzt) :
9 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-41
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12 V