BZT03C300-TR
Part No
BZT03C300-TR
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 240VWM 419VC SOD57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 220 V
Impedance (Max) (Zzt) :
1 kOhms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Package / Case :
SOD-57, Axial
Power - Max :
1.3 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-57
Tolerance :
±6.67%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 500 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
300 V