1N5358AE3/TR12
Part No
1N5358AE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 22V 5W T18
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 15.8 V
Impedance (Max) (Zzt) :
3.5 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
T-18, Axial
Power - Max :
5 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
T-18
Tolerance :
±10%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 1 A
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22 V