2EZ3.6D5/TR12
Part No
2EZ3.6D5/TR12
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
5 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
2 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6 V