BZG05C75-HE3-TR3
Part No
BZG05C75-HE3-TR3
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 75V 1250MW DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 56 V
Impedance (Max) (Zzt) :
135 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1250 mW
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75 V