BZD27C12P RQG
Part No
BZD27C12P RQG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
DIODE ZENER 12.05V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 µA @ 9.1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
7 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-219AB
Power - Max :
1 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Sub SMA
Tolerance :
±5.39%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12.05 V