109BM12GC2-1
Part No
109BM12GC2-1
Manufacturer
Sanyo Denki
Description
BLOWER 97X33MM 12VDC TACH
Stock
165
Manufacturer :
Sanyo Denki
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
28.9 CFM (0.809m³/min)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower
Features :
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
51.5dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
7.2 W
Product Status :
Active
RPM :
3800 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.5mm H
Static Pressure :
1.129 in H2O (281.0 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.386 lb (175.09 g)
Width :
33.00mm