MS1238H24B1+6-FHR
Part No
MS1238H24B1+6-FHR
Manufacturer
Mechatronics
Description
FAN AXIAL 120X120X38MM 24VDC W/T
Stock
608
Manufacturer :
Mechatronics
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
203.3 CFM (5.69m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
56.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4000 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.590 in H2O (147.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.667 lb (302.55 g)
Width :
38.00mm