R1238L12BPLB2A
Part No
R1238L12BPLB2A
Manufacturer
Pelonis Technologies
Description
120X120X38MM INTELLIGENT MOTION
Stock
40
Manufacturer :
Pelonis Technologies
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
104.4 CFM (2.96m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
39.8dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
3.6 W
Product Status :
Active
RPM :
2600 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.290 in H2O (72.2 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
38.00mm