HHXB160ARA471MJA0G
Part No
HHXB160ARA471MJA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM POLY HYB 470UF 16V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Features :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
2.6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
16 V