EEE-FK1E100R
Part No
EEE-FK1E100R
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
1.35 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
90 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
67.5 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V