EEE-FK1C221XP
Part No
EEE-FK1C221XP
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
340 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
280 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
210 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V