EEE-FK1E101XP
Part No
EEE-FK1E101XP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
340 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
280 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
210 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V