BRC2012T1R0M
Part No
BRC2012T1R0M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Description
FIXED IND 1UH 1.4A 78 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Current Rating (Amps) :
1.4 A
DC Resistance (DCR) :
78mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
490MHz
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±20%