TFM201610ALM-1R0MTAA
Part No
TFM201610ALM-1R0MTAA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 56 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
4.3A
Current Rating (Amps) :
3.1 A
DC Resistance (DCR) :
56mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
0806 (2016 Metric)
Tolerance :
±20%