AISC-1008F-100G-T
Part No
AISC-1008F-100G-T
Manufacturer
Abracon
Description
FIXED IND 10UH 300MA 2.95OHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
2.95Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
15 @ 7.9MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±2%