WL05JT1R0
Part No
WL05JT1R0
Manufacturer
Viking Tech
Description
FIXED IND 1UH 170MA 2.5 OHM SMD
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
170 mA
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
20 @ 50MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
0805
Tolerance :
±5%