MPH160805S1R0MT
Part No
MPH160805S1R0MT
Manufacturer
Shenzhen Sunlord Electronics
Description
FIXED IND 1UH 800MA 400MOHM SMD
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
580mA
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±20%