SRR5028-8R2Y
Part No
SRR5028-8R2Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 8.2UH 2.1A 55 MOHM SMD
Stock
3
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Current Rating (Amps) :
2.1 A
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
34MHz
Inductance :
8.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
7 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%