AEH1213221M050R
Part No
AEH1213221M050R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP ALUMINUM 220UF 50V
Stock
141
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
550 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
275 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V