MS4800A-20-1240-10X-10R
Part No
MS4800A-20-1240-10X-10R
Manufacturer
Omron Automation
Description
LIGHT CURTAIN FINGER/HAND 20MM
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Machine Safety - Light Curtains
Beam Pitch :
10mm
Detection Capability :
20mm
Features :
Blanking
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Beams :
124
Operating Range :
0.3m ~ 20.0m
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Protection :
Finger/Hand
Protective Height :
1240mm