MSF4800A-40-2040
Part No
MSF4800A-40-2040
Manufacturer
Omron Automation
Description
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 40MM
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Machine Safety - Light Curtains
Beam Pitch :
30mm
Detection Capability :
40mm
Features :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Number of Beams :
68
Operating Range :
0.3m ~ 20.0m
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Protection :
Arm/Foot
Protective Height :
2040mm