RXW471M1EBK-1016S
Part No
RXW471M1EBK-1016S
Manufacturer
SURGE
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Stock
495
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Impedance :
68 mOhms
Lifetime @ Temp. :
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.05 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V