MCP4011-502E/MS
Part No
MCP4011-502E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Features :
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Number of Taps :
64
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
70
Supplier Device Package :
8-MSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V