X9258TV24IZ-2.7
Part No
X9258TV24IZ-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Features :
Selectable Address
Interface :
I²C
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
4
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
100k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
150
Supplier Device Package :
24-TSSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
±2.7V ~ 5.5V