TC1767256F133HLADKXUMA1
Part No
TC1767256F133HLADKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, MLI, MSC, SSC
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 4x10b, 32x12b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
88
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
2MB (2M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128K x 8
Speed :
133MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-176-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.42V ~ 1.58V