SST89V516RD2-33-I-NJE-NXX
Part No
SST89V516RD2-33-I-NJE-NXX
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC MCU 8BIT 72KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
72KB (72K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
33MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V