74ALVC16240MTDX
Part No
74ALVC16240MTDX
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 48TSSOP
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
48-TSSOP
Voltage - Supply :
1.65V ~ 3.6V