MC74LCX240DTR2G
Part No
MC74LCX240DTR2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Voltage - Supply :
2V ~ 3.6V