DM74LS240SJ
Part No
DM74LS240SJ
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
BUS DRIVER, LS SERIES
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
15mA, 24mA
Input Type :
Schmitt Trigger
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-SOP
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V