SN74LVC240ADGVR
Part No
SN74LVC240ADGVR
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TVSOP
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-TVSOP
Voltage - Supply :
1.65V ~ 3.6V