SN74ALS240ANSR
Part No
SN74ALS240ANSR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SO
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
15mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-SO
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V