SN74ABT16640DGGR
Part No
SN74ABT16640DGGR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC TXRX INVERT 5.5V 48TSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
32mA, 64mA
Input Type :
Logic Type :
Transceiver, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
8
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
48-TSSOP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V