TC74LCX240FT(EL)
Part No
TC74LCX240FT(EL)
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP
Manufacturer :
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Voltage - Supply :
1.65V ~ 3.6V