CD74AC240EG4
Part No
CD74AC240EG4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Input Type :
Logic Type :
Buffer, Inverting
Mounting Type :
Through Hole
Number of Bits per Element :
4
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :
3-State
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply :
1.5V ~ 5.5V