TPS40050PWPR
Part No
TPS40050PWPR
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Clock Sync :
Yes
Control Features :
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Duty Cycle (Max) :
94%
Frequency - Switching :
500kHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Phases :
1
Output Type :
Transistor Driver
Product Status :
Not For New Designs
Serial Interfaces :
Supplier Device Package :
16-HTSSOP
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V ~ 40V