ISL89160FBEBZ
Part No
ISL89160FBEBZ
Manufacturer
Intersil
Description
AND GATE BASED MOSFET DRIVER
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
6A, 6A
Driven Configuration :
Low-Side
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
1.85V, 3.15V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Product Status :
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ) :
20ns, 20ns
Supplier Device Package :
8-SOIC-EP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 16V